Bułgaria - Fauna i flora

    Ukształtowanie powierzchni jest bardzo zróżnicowane. Do tego stosunkowo mało zniszczone przez cywilizację. Czyni to z Bułgarii idealne schronienie dla wielu gatunków fauny i flory, które są mało spotykane w innych częściach Europy. Spotkamy tutaj wilki, dziki, niedźwiedzie brunatne, sarny, kozice oraz wspaniałe motyle, nietoperze i inne owady.
    W Bułgarii przez cały rok możemy obserwować ptactwo. Szczególnie na bagnach wokół Burgas oraz w rezerwacie przyrody Madziorowo w Rodopach. Maj i wrzesień to najlepsze miesiące na podglądanie ptaków wędrownych. Dwie główne trasy ich migracji - Potnica i Via Aristotelis wiodą nad obszarem Bułgarii. Ptactwo możemy podziwiać również zimą. Niemal cała światowa populacja pięknych gęsi rdzawoszyich zimuje na wybrzeżach Morza Czarnego.
    Wiosną spotkamy różne gatunki kwiatów polnych, zarówno alpejskie, jak i te nizinne. Alpejskie przede wszystkim występują w odległych pasmach Rodopów, Pirinu oraz Riły. Znajdziemy je również w Parku Narodowym Wiotszy, który znajduje się na przedmieściach stolicy. Ten rezerwat przyrody jest siedliskiem między innymi niedźwiedzi brunatnych.